Фото: Роjтерс

Нови ограничувачки мерки се во сила  во Грција од утрово до 8 март. Со една седмица се продолжува карантинот во област Атика, каде што дневно се регистрираат скоро половина од вкупниот број на заразени лица со коронавирус и силно се распостранува новиот вид.

Уште 10 области во Грција се со ʺцрвен“ код и со вонредни мерки за контрола на движењето на граѓаните.

Засегнати се и островите Лефкада, Сирос, Самос и дел од Крит. Вечерниот час е од 18 часот денес.

Скоро половина Грција е со високо распостранување на коноравирусот. Затворени остануваат продавниците, козметичките салони, обучувањето на учениците е од далечина. За целата земја е во сила забраната за напуштање на реонот на живеење, излегување од домот е можно само при неопходност.

Се продолжува задолжителниот карантин на 14 дена за оние кои влегуваат преку граничните премини со Албанија и Северна Македонија. Не се менуваат условите за преминување за оние кои пристигнуваат од Бугарија преку ʺКулата – Промахон“.

Денес од владејачката партија Нова демократија, по наредба на премиерот беа исклучени активисти од Солун, кои во улогата на општински советници се имунизирани со вакцини наменети за деца.

 

 


Сподели на социјалните мрежи
  • gplus

TATKOVINA.INFO