Екипата на Лудогорец ја победи ЦСКА Софија со 1: 0 во дербито на 19-то коло од првата професионална фудбалска лига во Бугарија и направи голем чекор кон освојување на десеттата последователна шампионска титула. Бернард Текпетеј стана херој за домаќините, кој го казни Густаво Бусато во четвртата минута од средбата. Ова се покажа како доволно за избраниците на Валдас Дамбраускас да ги освојат трите бода и да се искачат на врвот на табелата со 6 бода пред ЦСКА Софија.

Гостите од Софија беа надиграни на стадионот ʺХјувефарма Арена“ и речиси не најдоа празнини во стабилната одбрана на домаќините. Пламен Илиев, кој го замени Ренан пред голот на шампионите за дербито, немаше многу работа и главно му беше досадно.

Поранешниот напаѓач на ЦСКА Софија, Кирил Десподов одигра силен натпревар, асистирајќи му на Текпетеʺ за голот, по што можеше неколку пати да ги казни ʺармејцитеʺ.

Натпреварот започна добро за јорлите“, кои поведоа уште во 4-та минута. Десподов влета во шеснаесетникот на гостите и шутираше силно откако измисти двајца во црвено. Бусато не успеа да ја фати топката, која падна точно на нозете на Текпетеј и за 23-годишниот фудбалер од Гана не беше тешко да ја испрати во мрежата на бразилскиот голман- 1: 0.

По паузата, играчите на Лудогорец играа претпазливо и се потпираа на контранапади, а на самиот крај нивниот втор гол беше поништен поради офсајд ситуација во која се најде Кирил Десподов.

 

 


Сподели на социјалните мрежи
  • gplus

TATKOVINA.INFO