Фото: Роjтерс

Германската канцеларка Ангела Меркел изјави дека нема да биде вакцинирана со АстраЗенека. Иако ригорозната европска агенција за лекови ЕМА одобри вакцинација против Ковид-19 со „АстраЗенека“ за сите над 18 години, германските научници не ја препорачуваат за лица постари од 65 години.

Во интервју за Франкфуртер алгемајне цајтунг, германската канцеларка Ангела Меркел призна дека луѓето ја одбиваат вакцината АстраЗенека, бидејќи се загрижени за нејзината ефикасност и безбедност, што е последица на лошиот публицитет.

ʺИма проблем со прифаќање на вакцината АстраЗенека. Тоа е сигурна вакцина, безбедна и ефикасна. Таа е одобрена од ЕМА, а во Германија се препорачува за лица под 65 години. Сите релевантни органи ни велат дека ова е вакцина на која можеме да и веруваме. Во време кога нема доволно вакцина, не можеме да избереме со што ќе се вакцинираме“, рече Меркел во едно интервју.

На прашањето дали самата ќе се вакцинира со АстраЗенека, Меркел одговори: „Имам 66 години и не спаѓам во групата препорачана од АстраЗенека“.

Според Гардијан, дури четири петтини од вакцините на „АстраЗенека“ доставени во европските земји сè уште не се користени. Проблемот со отфрлањето на вакцините АстраЗенека е особено изразен во Германија.

Податоците на Европскиот центар за контрола и превенција на болести (ЕЦД) велат дека од 6.134.707 дози дистрибуирани во 27-те земји-членки на ЕУ, дури 4.849.752 се уште неискористени.

Само во Германија, повеќе од милион дози вакцини АстраЗенека сè уште се чуваат, пред се затоа што луѓето не сакаат да ја примаат вакцината. Германија користела само 15 проценти од дозите на „АстраЗенека“.

Властите во Франција, Германија, Полска и Италија препорачуваат со АстраЗенека да се вакцинира само на возраст под 65 години. Се чини дека ова е клучниот фактор што влијае на бавната примена на оваа вакцина во земјите на ЕУ.


Сподели на социјалните мрежи
  • gplus

TATKOVINA.INFO