Поставениот под №18 на Отвореното првенство во Австралија Григор Димитров , беше елиминиран во четвртфиналето откако се здоби со повреда.

Бугаринот загуби од квалификантот Аслан Карацев од Русија со 6: 2, 4: 6, 1: 6, 2: 6 на ʺРод Лејвер Арина“ во Мелбурн, бидејќи во последните два сета, најдобриот бугарски тенисер во историјата беше измачуван од силна болки во грбот.

Карацев, роден во Владикавказ, проби за 2: 1 во првиот сет, но потоа Димитров целосно доминираше на теренот, освојувајќи ги следните пет гема, а со тоа и сетот.

Грисо го започна силно и во вториот сет, но потроши седум поени за пробив во првите два сервиси на противникот. Русинот успеа да направи брејк за 3: 2, но Димитров веднаш возврати по двојната грешка на противникот. Во слаба игра, 29-годишниот бугарин допушти нов брејк за 4: 5, откако направи две двојни грешка и лесно погреши волеј. Потоа Карацев ги изедначи сетовите со гем на нула.

Очигледно Бугаринот доби некаква повреда и скоро без игра го предаде третиот сет, бидејќи не можеше да сервира, да игра форхенд и бекхенд и да се движи нормално. По крајот на сетот, Димитров побара медицински тајмаут и се лекуваше во соблекувалната.

Григор успеа да добие на свој сервис за 1: 1 во четвртиот сет и со тоа да ја прекине негативната серија од седум последователни загубени гема. При првата пауза, Димитров повторно повика физиотерапевт на теренот. Карацев проби за 3: 1, а Димитров очигледно чувствуваше уште поголема болка при ударите. На 2: 5 Бугаринот сервираше за да остане во мечот, но загуби по победнички ретур на Карацев.

Гришо си тргнува со 180 поени на светската ранг-листа, каде е на 21-во место, но следната недела ќе се искачи на 17-тото место.Тој исто така зема и 403,463 УСД од наградниот фонд.

 

 


Сподели на социјалните мрежи
  • gplus

TATKOVINA.INFO