Најдобриот бугарски тенисер Григор Димитров се пласираше во 1/8 финалето на првиот грен слем турнир годинава – Отвореното првенство на Австралија во Мелбурн. Ова се случи по само еден сет против Шпанецот Пабло Карењо Буста, добиен со 6: 0 и откажување на противникот поради повреда на 1: 0 во корист на Бугаринот на почетокот на вториот сет.

Натпреварот започна со многу напаѓачка игра од двете страни на мрежата. Карењо Буста, кој сервираше прв, стигна до можност да го затвори гемот по непредизвикана грешка на Димитров. Бугаринот направи пресврт и го проби сервисот на својот противник. Силната игра на Димитров продолжи и во вториот гем. Шпанецот повторно поведе, но го изгуби водството. Григор го забележа првиот ас на мечот. Во третиот гем се стигна до 30:30, по што Бугаринот поведе со спектакуларен бекхенд винер.

Следуваше непредизвикана грешка на Карењо Буста и тој беше пробиен втор пат. Четвртиот гем беше многу изедначен, Григор допушти пресврт на 30: 0 и спаси поен за пробив. На 40:40 поведе по спектакуларно излегување на мрежата, а потоа ја затвори играта и поведе со 4: 0.

Карењо Буста повторно беше неубедлив на сервис и Григор стигна до два поени за пробив, при што од вториот обид успеа да го пробие противникот по трет пат.Григор Димитров го затвори сетот со гем на нула, а на паузата Карењо Буста побара медицинска пауза, која го забави почетокот на вториот сет.

На почетокот на вториот сет Димитров го изгуби авансот од 40-15, но сепак успеа да забележи нов пробив и да го освои седмиот гем по ред. Меѓутоа, тој се покажа како последен на натпреварот, бидејќи по него Карењо Буста изјави дека не може да продолжи и се повлече.

Следниот противник на 29-годишниот Бугарин се определува во двобојот помеѓу третопласираниот Доминик Тим и Ник Кириос.

 


Сподели на социјалните мрежи
  • gplus

TATKOVINA.INFO