Екипата на Манчестер Сити катастрофално го совлада Вест Бромвич со 5: 0 како гостин во натпревар од 20-то коло во Премиер лигата и поведе во поредокот барем за 24 часа.

ʺГраѓанитеʺ беа категорично подобриот тим и можеа да победат дури и поубедливо. Илкај Гундоган погоди двапати во 6-та и 30-та минута, а прецизни беа и Жоао Кансело во 20-та, Ријад Марез во 45-та и Рахим Стирлинг во 57-та минута.

Така, тимот на Гвардиола ја забележа 11-та последователна победа на сите турнири и се искачи на врвот на табелата во Премиер лигата, барем за една вечер, пред да се одигра денешниот натпревар помеѓу Манчестер Јунајтед и Шефилд Јунајтед.

На друг натпревар, Арсенал победи со 3: 1 над Саутемптон на ʺСент Мериʺ и се одмазди за поразот од истиот противник пред неколку дена за ФА купот. Гол за домаќините постигна Стјуарт Амстронг уште во 3-та минута, но во 8-та израмни Никола Пепе. На крајот на полувремето, Букајо Сака се запиша за Арсенал, а успехот на тимот предводен од Микел Артета го запечати Александре Лаказет во 72-та минута.

На другите натпревари од синоќа: Кристал Палас – Вест Хем 2: 3, castукасл – Лидс 1: 2. Манчестер сити води во поредокот со 41 поен, а го следат Манчестер јунајтед со 40, Лестер со 38 и Вест хем со 35 поени.

 


Сподели на социјалните мрежи
  • gplus

TATKOVINA.INFO