Екипата на Борусија (Менхенгладбах) ја прекина негативната серија од 11 последователни порази против Борусија (Дортмунд), совладувајќи ги своите ривали со 4: 2, во првиот натпревар од 18-то коло на германскиот фудбалски шампионат.

Во 11-та минута Нико Елведи го отвори резултатот за домаќините од Гладбах.

За само 6 минути – во 22 и 28, Ерлинг Холан постигна два гола за Дортмунд и направи пресврт во резултатот.

Во 32-та година Елведи го постигна својот втор гол на натпреварот за 2: 2.

По паузата, Рами Бенбасини во 49-та минута направи 3: 2, а Маркус Турам во 78-та го оформи конечниот резултат.


Сподели на социјалните мрежи
  • gplus

TATKOVINA.INFO