Порто и Бенфика завршија со 1: 1 во големото дерби од 14 коло на португалското првенство. Двата тима си разменија по еден гол пред полувремето, а по него резултатот остана непроменет. Алекс Грималдо и донесе водство на Бенфика, а Мехди Тареми се запиша за ʺзмејовите“.

Отавио беше најважниот кој отсутствуваше во домашниот тим, но нивниот тренер Серхио Консеисао можеше да смета на напаѓачкото дуо Тареми и Муса Марега. Изненадувањето меѓу 11-те на Жорже Жезус беше појавата на левото крило во средниот ред на Нуно Тавареш.

Jулијан Вајгел и Дарвин Нунес започнаа активно и создадоа многу проблеми за одбраната на Порто. Харис Сеферовиќ имаше можност да ги изведе напред ʺорлите“ во 8-та минута, но шутираше непрецизно. Во 17-та минута, меѓутоа, Сеферовиќ го пронајде Грималдо, кој технички ја поткопа топката над Аугустин Маркесин.

Само седум минути подоцна Порто изедначи. Хесус Корона се проби по левата страна и подаде до Тареми. По ударот на Иранецот, топката малку се отклони од Марега и влезе во голот, чуван од Одисеј Влаходимос. Бенфика можеше повторно да поведе до полувремето, но Дарвид Нунес ја погоди гредата.

Во второто полувреме најдобрата шанса за Порто ја пропушти Марега во 68-та минута со глава. Во 73-та минута, голгетерот Тареми направи груб прекршок над Никола Отаменди и доби директен црвен картон.

Бенфика се обиде да стигне до трите бода, но и покрај тоа што имаше поголема контрола врз топката, не успеа сериозно да го загрози Маркесин. Марега можеше да стане херој за Порто, но неговиот следен удар со глава го одбрани Влаходимос.

Пред судирот на ʺЕстадио до Драгао“, лидерот во рангирањето Спортинг (Лисабон) направи 1: 1 на домашен терен против Рио Аве. ʺЗелено-белите“ повдеоа преку Педро Гонсалвеш во 42-та минута, но по паузата Дала Желсон израмни.

Спортинг фрли многу сили за да стигне до победата, но не можеше да постигне втор погодок. Така, тимот не успеа да се одлепи на 6 бода разлика пред Порто и Бенфика и моментално разликата е 4.

 


Сподели на социјалните мрежи
  • gplus

TATKOVINA.INFO