Тимот на Атлетик (Билбао) го детронизираше носителот на Суперкупот на Шпанија Реал (Мадрид) по победата од 2: 1 и ќе спори за трофејот со Барселона. Баскијците предводени од нивниот нов тренер Марселино Гарсија Торал славеа во полуфиналето на стадионот ʺЛа Росаледа“ во Малага по двата гола на Раул Гарсија, кој ги казни ʺбелите“ во првото полувреме – во 18-та минута и од пенал во 38-та. Баскијците немаа победа над Реал во 11 последователни натпревари. Нивниот последен успех беше 1-0 во 2015 година.

Карим Бензема погоди во 73-та минута, но тоа не беше доволно за избраниците на Зинедин Зидан барем да стигнат до реми и да следат продолженија. Така, очекувањата за Ел Класико во финалето не се остварија. Во недела во 22:00 часот Баскијците ќе се соочат со Барселона.

Атлетик (Билбао) го освои Суперкупот на Шпанија во 2015 година, а претходно го имаше освоено само еднаш – во 1984 година. Барса пак е носител на трофејот 13 пати (последниот освоен во 2018 година).


Сподели на социјалните мрежи
  • gplus

TATKOVINA.INFO