Фото: Роjтерс

Првиот круг за сезоната во Формула 1 – Големата награда на Австралија е одложен од март за ноември, поради пандемијата на коронавирус, објавија организаторите на натпреварот.Новата сезона ќе започне на 28 март со Гран при на Бахреин.

Формула 1 исто така потврди дека трката за Големата награда на Кина нема да се одржи како што беше планирано, но може да се одржи подоцна во текот на годината, а наместо тоа Големата награда на Имола ќе го пополни местото на 18 април во рекордниот календар од 23 трки. .

Засега нема домаќин за стартот на 2 мај поради недостаток на планираното Гранд При на Виетнам, додека Мелбурн ќе биде домаќин на Големата награда на Австралија најверојатно на 21 ноември.

Новото Гран при на Саудиска Арабија е претпоследната трка на 5 декември пред вообичаеното завршување на сезоната во Абу Даби една недела подоцна.

Календар за новата сезона во Формула 1

 1. Гран при на Бахреин – 28 март
 2. Емилија Ромања / Гранд при на Сан Марино (Имола) – 18 април
 3. Ќе биде објавено подоцна – 2 мај
 4. Гран при на Шпанија – 9 мај
 5. Гран при на Монако – 23.05
 6. Гран при на Азербејџан – 6 јуни
 7. Гран При на Канада – 13 јуни
 8. Гран При на Франција – 27 јуни
 9. Гран При на Австрија – 4 јули
 10. Гран При на Британија – 18 јули
 11. Гран При на Унгарија – 1 август
 12. Гран При на Белгија – 29 август
 13. Гран при на Холандија – 5 септември
 14. Гран При на Италија – 12 септември
 15. Гран При на Русија – 26 септември
 16. Гран при на Сингапур – 3 октомври
 17. Гран при на Јапонија – 10 октомври
 18. Гранд При на САД – 24 октомври
 19. ГП на Мексико – 31 октомври
 20. Голема награда на Бразил – 7 ноември
 21. Гран При на Австралија – 21 ноември
 22. Гранд При на Саудиска Арабија – 5 декември
 23. Гран-при на Абу Даби – 12 декември.

Сподели на социјалните мрежи
 • gplus

TATKOVINA.INFO