Екипата на Милан како  домаќин постигна победа над Торино со 2: 0 во натпревар од 17-то коло на Италијанското фудбалско првенство. Головите ги постигнаа Рафаел Леао (25 мин.) и Френк Кесие (36-та од пенал). Така, тимот си го врати расположението по поразот од 1: 3 против Јувентус во минатото коло и пред истанатите натпревари останува недостижен на врвот на табелата.

За домаќините по третманот на повредата, Швеѓанецот Златан Ибрахимовиќ се појави во 85-та минута од натпреварот. Тој не играше за Милан од 22 ноември.

Во 50-та минута судијата досуду пенал за Торино, но по користењето на системот за видеореприза (ВАР) , го поништи своето решение.

Средби од 17-то коло

Беневенто – Аталанта 1: 4

Џенова – Болоња 2: 0

Во недела

Рома – Интер

Парма – Лацио

Удинезе – Наполи

Верона – Кротоне

Фиорентина – Каliaари

Јувентус – Сасуоло

Во понеделник:

Спајс – Сампдорија

Рангирање:

 1. Милан 17 12 4 1 37:19 40 бодови
 2. Интер 16 11 3 2 41:21 36
 3. Рома 16 10 3 3 35: 24 33
 4. Аталанта 16 9 4 3 40:22 31
 5. Јувентус 15 8 6 1 32:15 30
 6. Сасуоло 16 8 5 3 29:23 29
 7. Наполи 15 9 1 5 32:15 28
 8. Лацио 16 7 4 5 25:25 25
 9. Верона 16 6 6 4 20:15 24
 10. Беневенто 17 6 ​​3 8 20:30 21
 11. Сампдорија 16 6 2 8 25:26 20
 12. Болоња 17 4 5 8 23:31 17
 13. Удинезе 15 4 4 7 17:23 16
 14. Фиорентина 16 3 6 7 17:23 15
 15. Каљари 16 3 5 8 23:33 14
 16. Специја 16 3 5 8 21:31 14
 17. Џенова 17 3 5 9 18:30 14
 18. Торино 17 2 6 9 26:35 12
 19. Парма 16 2 6 8 13:31 12
 20. Кротоне 16 2 3 11 16:38 9

 


Сподели на социјалните мрежи
 • gplus

TATKOVINA.INFO