Европскиот шампион Баерн (Минхен) претрпе втор пораз во сезоната во првенството на гостувањето на Борусија (Менхенгладбах).

Во натпревар од 15-то коло домаќините се наметнаа со 3: 2 по целосен пресврт од 0: 2.

Баварците поведоа со 2: 0 по головите на Роберт Левандовски од пенал во 20-ата и Леон Горецка во 26-ата минута.

Уште пред полувремето, Борусија успеа да израмни по головите на Jонас Хофман во 35-та и 45-та минута. А, Флоријан Ноухаус ги донесе трите бода за тимот во 49-та минута.

Баерн е лидер со 33 бода, а Борусија (Менхенгладбах) е седма со 24.


Сподели на социјалните мрежи
  • gplus

TATKOVINA.INFO