И така вмровскиот за нас блесав вокабулар на Трамп полека исчезнува, а ние не сме никако изненадени па дури и како да знаеме што ќе биде неговиот следен прес и изјава дури до вординг.

Трамп за нас беше нај добриот Претседател на САД во изминатите ете 2-3 декади.

Ние сме членка на НАТО.

А, пак НАТО  е Бајден и Бајден е НАТО.

Нови крос-атлантски релации.Ренесанса.

Дури и на еден Борис Џонсон не му е сеедно.Веројатно првата посета или средба на Бајден ќе биде Меркел или Макрон или Борис Џонсон но во негативна конотација со последниот.

Бајден е спремен за две неверојатни работи во 2021 и 2022-

1.Нај тесни односи со Европа,НАТО до граници на досега не поимливото

2.Укинување на санкциите кон Иран

Може нема да ве интересира но на новата администрација во Вашингтон воопшто и нема да им биде важна Русија,ами Украина.

На следната администрација во Вашингтон е ред да го срамни и пацифизира Балканот.

Со тоа да војната во Сирија се привршува.

Двата актери на меѓународен план – Путин и Ердоган ќе бидат игнорирани.

Тие се двајцата многу воспитани дечки и ќе си најдат начин да во втора фаза си седнат со администрацијата на Бајден. Малку со зборови, а доста изгледа со тропање по маса ќе си се договорат.

Но ,сега претпазливо-

На маса имате тврди американци. По тврди дури и од некои некогашни републиканци.

Гледајте им Цв-ата..Вакви немало од времето на Рамсфелд. Па дури и тој знаеше да се насмее убаво понекогаш.

Светот преминува во нова фаза на односи.

Ова ќе е тврдо, големо и доста познато. Доста познато во поранешни времиња.

 

Елвис Присли ја напушта куќата.Нема за останатиот свет познати на нив од списокот.

Уште поголема непознаница.

Вкупно ќе биде интересно.

 


Сподели на социјалните мрежи
  • gplus

TATKOVINA.INFO