Григор Димитров се пласираше во четвртфиналето на АТП 500 тенискиот турнир во Виена по победата против петтиот на светската ранг-листа Стефанос Циципас (Грција) со 6: 7, 6: 4, 6: 3. Така, Бугаринот на некој начин се одмазди за поразот од Гркот во осминафиналето на Отвореното првенство на Франција на почетокот на октомври со 0: 3 во сетови.

Во Виена играта на Бугаринот беше многу солидна и покрај изгубениот прв сет, во кој ривалите стигнаа до тај-брејк. Во него Димитров поведе со 5: 0 во поени, но следеше колапс и Циципас постигна 7 последователни поени!

Во вториот сет, Григор зема сет на сервис на противникот во петтиот гем и поведе со 3: 2, а потоа без проблеми го заврши сетот. Во третиот сет, Димитров повторно го проби сервисот на Циципас во петтиот гем, при што Гркот започна да прави многу непредизвикани грешки. Тоа продолжи до крајот на натпреварот и со сигурна игра Димитров забележа една од неговите најпрестижни победи оваа година.

Следен противник на Бугаринот е Даниел Еванс (Велика Британија), кој го елиминираше Австриецот Јуриј Родионов со 7: 5, 6: 3.


Сподели на социјалните мрежи
  • gplus

TATKOVINA.INFO