Григор Димитров с за прв пат во неговата кариера се квалификуваше за учествуво во осминафиналето на Отвореното првенство во тенис на Франција.

Во натпревар од третото коло Димитров го победи Шпанецот Роберто Карбаес Баена со 6: 1, 6: 3 и откажување на Баена пред почетокот на третиот сет

Во следниот круг, Григор ќе се соочи со Стефанос Циципас, кој го елиминираше Алјаж Бедене со 6: 1, 6: 2 и откажување на Словенецот во третиот сет.

Натпреварот Димитров – Циципас е закажан за во понеделник.


Сподели на социјалните мрежи
  • gplus

TATKOVINA.INFO