Сензационалниот настап на Бугарката Цветана Пиронкова на УС Опен продолжи со победа над Французинката Ализе Корнет со која Бугарката се пласираше во финалето на грен слем турнирот за прв пат во кариерата.

Тоа беше нејзина четврта победа во Нујорк.

За место во полуфиналето Пиронкова ќе се соочи со миленичката на локалната публика Серена Вилијамс. Американката ја победи Марија Сакари од Грција со 3-6, 7-6, 3-6, и ова беше нејзина победа 100 № на УС Опен.

Бугарката се врати на теренот по повеќе од три години отсуство по раѓањето на нејзиниот син Александар и ги доби првите три меча на Флешинг Медоуз без да загуби сет.


Сподели на социјалните мрежи
  • gplus

TATKOVINA.INFO