Фото: Роjтерс

Американскиот претседател повеќе пати изјави дека смета дека Кина е одговорна за пандемијата, пренесе ТАСС.

Претседателот на САД, Доналд Трамп предложи за време на предизборниот митинг во Аризона, COVID-19 да се преименува во Вухан или Кунг Флу, повторно фокусирајќи се на фактот дека за прв пат е регистриран во Кина.

Конфронтацијата меѓу Пекинг и Вашингтон се засили како резултат на ширењето на COVID-19 во светот. Трамп повеќе пати рече дека верува оти Кина е одговорна за започнување на епидемијата. Вашингтон го обвинува Пекинг дека не ги задржува информациите за потеклото на вирусот и степенот на инфекцијата.

Сподели на социјалните мрежи
  • gplus

TATKOVINA.INFO