Наполи, фудбалскиот клуб од Серија А, побара од регионалните власти дозвола за возобновување на тренинзите, надевајќи се да ги укине ограничувањата на владината уредба поради пандемија од коронавирус.

„Мислам дека има услови што му овозможуваат на Наполи да тренира. Има три игралишта во кампот кои обезбедуваат растојание од 20 метри помеѓу играчите. Тие можат да тренираат во различно време без да споделуваат соблекувалните и да користат своите возила.

Бидејќи фабриките и претпријатијата се отвораат повторно и Де Лаурентис гарантира два теста неделно за неговите играчи, неговото барање треба да биде разгледано. Одговорните ќе решат дали ќе дозволат повторно да се започне со лигата “, кажа Винченцо Де Лука, управител на регионот Кампанија, откако доби писмо од претседателот на клубот Аурелио Де Лаурентис.

Регионот Емилија-Ромања во четвртокот го измени владиниот декрет дозволувајќи им на Парма, Болоња, Сасуоло и СПАЛ да тренираат. Парма меѓутоа изјави дека нема да се искористат од тоа.


Сподели на социјалните мрежи
  • gplus

TATKOVINA.INFO