Фото: Роjтерс

Градоначалникот на Венеција, Луиџи Брунаро, ги повика туристите да се вратат во градот веднаш штом ќе паднат ограничувањата за пандемијата COVID-19.

„На сите што ќе можат да патуваат во наредните месеци, велам: Дојдете во Венеција! Ова ќе му испрати на јасна порака на светот дека закрепнувањето започнува со убавината и културата!“. Брунаро го напиша ова на Твитер.

Венеција сериозно страдаше од ширењето на коронавирусот. Градот претрпе огромни штети во поплавите на крајот на минатата година. Штетата од поплавата е проценета на над една милијарда евра.

Брунаро побара помош од владата за да се спаси градот и претежно за работниците во туристичкиот сектор. Властите во Рим воведоа тотална забрана за странците кои влегуваат во земјата. Сè уште не е јасно колку долго ќе се спроведува забраната.

Бројот на коронавирус, инфициран во Италија од почетокот на пандемијата, достигна 201 505.


Сподели на социјалните мрежи
  • gplus

TATKOVINA.INFO