Тимот на Лос Анџелес Лејкерс се наметна над градскиот ривал Лос Анџелес Клиперс со 112: 103 во дуел од НБА, одигран во „Стејплс центр“.

ʺЕзерџиите“ отстъапуваа зад својот ривал на полувремето со 49:53, но успеја да ги добијат последните две четвртини со 36:28 и 27:22, соодветно.

Ентони Дејвис и Леброн Џејмс беа најуспешни за победниците. Дејвис постигна 30 поени и 8 скокови, додека Џејмс заврши со 28 поени и 7 скокови. Пол Џорџ постигна 31 поен за Клиперс, а Кавај Леонард постигна 27. Клиперси ја прекинаа серијата од шест последователни победи.

Феникс Санс го совлада Милвоки Бакс со 140: 131. Рики Рубио постигна трипл-дабл за Сонцињата – 25 поени, 13 скока и 13 асистенции. Јанис Адетокумбо не играше за ʺЕленитеʺ поради повреда.

Хјустон Рокетс беа поразени од Орландо Меџик со 106: 126. На Ракетите не им помогнаа 24-те поени на Расел Вестбрук и 23 на Џејмс Харден.

Други резултати:

Бостон Селтикс – Оклахома Сити Тендер 104: 105

Далас Маверикс – Индијана Пејсерс 109: 112

Вашингтон Визардс – Мајами Хит 89: 100

Кливленд Кавалирс – Сан Антонио Спарс 132: 129 (продолжение)

Њу Јорк Никс – Детроит Пистонс 96:84

Сакраменто Кингс – Торонто Рептор 113: 118.


Сподели на социјалните мрежи
  • gplus

TATKOVINA.INFO