Повредата на Еден Азар е сериозна и крилото на Реал Мадрид и Белгија ќе отсуствува од теренот минимум три месеци. Ова го откри селекторот на Белгија Роберто Мартинез.

„Имаме одличен контакт со медицинскиот штаб на Реал и се грижиме за Еден. Непријатно е што тоа што се случи точно пред важните натпревари со Манчестер Сити. Ние сме многу вознемирени затоа што повредата ќе го извади од фудбалот минимум за три месеци. Играч како Азар секогаш треба да биде на теренот “, изјави Мартинез, цитиран од Sport.es.

Европското првенство започнува на 12 јуни, на кое Белгија е во групата со Русија, Данска и Финска. Турнирот ќе трае еден месец.

Азар го повреди глуждот за време на натпревар од Примера дивизион со Леванте (0: 1). Претходно, 29-годишниот играч не играше поради друга повреда од крајот на ноември до средината на февруари. Против Леванте, Белгиецот го запиша својот втор натпревар по враќањето на теренот, а вкупно оваа сезона бројката стигна до 15 со само 1 гол, што е далеку од посакуваниот почеток на неговата кариера на „Сантијаго Бернабеу“.


Сподели на социјалните мрежи
  • gplus

TATKOVINA.INFO