Тимот на Реал Мадрид загуби од Леванте со 0: 1 како гостин во натпревар од 25-то коло од Ла Лига одигран на ʺСиутат де Валенсијаʺ.

Реал Мадрид беше под притисок од Барселона, која вчера попладне го разби Ејбар со 5: 0 и излезе пред Кралскиот клуб на врвот на табелата, а воспитаниците на Зинедин Зидан го дозволија својот втор пораз од почетокот на сезоната. Фудбалерите на Кралскиот клуб доминираа, упатувајќи вкупно 13 удари кон голот на противникот, вклучително седум точни, но сепак не успеаја да постигнат гол. Домашната екипа погоди во 79 минута кога Хозе Луис Моралес го постигна единствениот гол на натпреварот и им донесе успех на своите.

После овој пораз, Реал Мадрид останува на второто место со два бода помалку од Барселона, додека Леванте се искачува на 10-то место на табелата со актив од 32 поени.


Сподели на социјалните мрежи
  • gplus

TATKOVINA.INFO