Седумкратниот побесник на турнирите на Гренд Слем, Џон Мекенро прогнозира, дека легендата Роџер Федерер може да стави крај на кариерата на крајот на оваа сезона.

„Не мислам дека поразот во финалето на Вимблдон ќе стане голем удар за Федерер – тој е многу искусен за тоа. Споменете си колку често „го отпишувавме“ Роџер, по што се враќаше и докажуваше на што е способен. Мислам дека оваа сезона му претстои многу борба на големи турнири. Во исто време оваа сезона може да стане последна во кариерата на Федерер. Не знам колку долго ќе издржи, освен тоа мотивацијата игра голема улога. Зачуден сум, дека по принцип тој продолжува да игра на највисоко ниво. Возможно е учеството на Олимпијадата во Токио да е мотивацијата за него во овој момент.  „И, се разбира, мотивацијата за него е во моментот. Се разбира, за тенисот ќе биде прекрасно ако Роџер поигра уште година или две“, изјави Мекенро, цитиран од Ел Паис.


Сподели на социјалните мрежи
  • gplus

TATKOVINA.INFO