Тимот на Гетафе оствари исклучително вреден успех на домашен терен над Бетис со 1-0 во натпревар од 21-то коло на шпанската Ла Лига.

Средбата на ʺКолосеум Алфонсо Перезʺ беше релативно изедначена, со тоа што домашната екипа ги искористи точните удари и тоа на крајот се покажа како клуч за конечниот исход. Иако требаше да почекаат до последните моменти од натпреварот, воспитаниците на Пепе Бордалас стигнаа до три бода по добро изведениот пенал од Анхел Родригез.

За тимот, ова беше втора последователна победа во лигата – со што го измести Атлетико Мадрид од топ четири во пласманот заради подобра гол разлика. Претходно во текот на денот, Атлетико Мадрид дозволија разочарувачко реми на домашен терен против Леганес, кој е во зоната за испаѓање. Бетис е на 12. место со 27 бода. Во следното коло, Хетафе му гостува на Атлетик Билбао, а Бетис му гостува на Ејбар.


Сподели на социјалните мрежи
  • gplus

TATKOVINA.INFO