Отворањето на новиот производствен погон на Луи Витон во Тексас обезбеди ретка шанса за Доналд Трамп да се сретне со странски бизнис лидер – не на кое било поле, туку бизнис, за кој претседателот вели дека знае многу добро.

„Мене многу години тоа ме чинеше многу пари“, се пошегува тој за францускиот производител на шик торби.

Меѓу оние кои им се придружија на Трамп и Бернард Арно, шеф на конгломератот LVMH кој е сопственик на марката, беа ќерката на Трамп Иванка Трамп и нејзиниот сопруг Кушнер.

Трамп ја пофали доволно фирмата за создавање работни места за да го искористи случајот во контекст на својата реизборна кампања следната година.

На гостите им беше покажано како се прават луксузни кеси и се оствари средба со работниците.

Самиот претседател се појави да го изрази восхитот за торбата покриена со значката на логото LV.

Трамп аплаудира на инвестицијата во компанијата од 50 милиони долари.


Сподели на социјалните мрежи
  • gplus

TATKOVINA.INFO