Во домот на поранешниот градоначалник на кинескиот град Гуанџоу, за време на претрес полицијата пронашла 13,5 тони злато, соопштува местно издание.

Во подземното скривалиште  на куќата на 57-годишниот поранешен градоначалник е пронајдена голема сума на пари. Мажот поседувал, освен тоа и неколку илјади квадратни метри луксузен недвижен имот.

Откриените при претресот пари, злато, уметнички дела и антички предмети се изнесени со неколку воени камиони.

На поранешниот градоначалник му се заканува смртна казна.


Сподели на социјалните мрежи
  • gplus

TATKOVINA.INFO