Луис Хамилтон го призна напредокот на Ферари во последните неколку недели и предупреди дека битката за титулата во Формула 1 не е решена. Наспроти сите првични прогнози, Ферари го освои првото и второто место на Гран-при во Сингапур, проширувајќи ја својата победоносна серија на три успеси. Хамилтон запиша четврто место, но и покрај тоа има 65 бода пред сотимецот Валтери Ботас и 96 поени пред Леклер.

ʺВо моментов, нивниот автомобил работи многу добро и се теши за победување, особено на правите. Не можеме да се срамнуваме со нив таму. Јас сум реалист и ја оценувам ситуацијата – тие подобрија некои работи во нивниот автомобил. Борбата за титулата е сè пооспурувана, но благодарение на нашата предност на почетокот, ние сè уште сме во добра позиција. Треба да продолжиме да работиме напорно и да продолжуваме напред. Ништо не е решено “, рече Хамилтон.

До крајот на сезоната остануваат шест трки и треба да се распределат 156 поени.


Сподели на социјалните мрежи
  • gplus

TATKOVINA.INFO