Барселона допушти изненадувачки пораз од 0-2 на гостувањето на Гранада во петото коло во шпанската Ла Лига. Шампионите беа непрепознатливи, па дури и влегувањето во игра на полувремето на капитенот Лео Меси не успеа да им помогне да постигнат гол. Каталонците веќе вторпат губат од почетокот на сезоната и го прават својот најлош старт во првенството во 1994 година со 7 поени од 5 одиграни натпревари.

Гранада успеа да поведе уште во 2-та минута по голот на Рамон Азеез, кој ја искористи грешката во одбраната на новиот играч на Барса, Жуниор Фирпо. По полувремето, Алваро Вадило (66) постигна гол од пенал доделен за играње со рака во шеснаесетникот од Артуро Видал. Со успехот, скромниот тим од Андалузија се искачи привремено на врвот на Ла Лига со 10 поени.

„Загрижен сум. Не успеваме да забележиме добри резултати и тоа се случува веќе на неколку натпревари. Тоа значи дека не играме добро. Се чувствувам одговорен. Секогаш можете да победите или изгубите, но барем треба да заслужуваш да победиш. Денес тоа не важеше за нашиот тим “, рече Валверде, кој сè уште не може да ја доведе Барселона до успех на гостување оваа сезона.


Сподели на социјалните мрежи
  • gplus

TATKOVINA.INFO