Арсенал размислува за понуда во размер од 50 милиони фунти за холандскиот напаѓач Даниел Мален, пишува The Mirror. 20 годишниот нов репрезентативец на ʺлалињатаʺ е поранешен играч на „топџиите“ и го направи своето деби во академијата на клубот помеѓу 2015 и 2017 година. Тој не запишува официјален натпревар, но игра под раководство на Арсен Венгер на два пријателски натпревари.

Сепак, тој никогаш не потпиша професионален договор со Арсенал и беше продаден на ПСВ Ајндховен за само 500.000 фунти. Таму ги разви своите вештини и минатата сезона ја заврши со 11 гола. Во текот на ова Мален започна уште посилно, постигнувајќи 9 гола во 12 натпревари, што му донесе и повик од Роналд Куман. Мулен дури го постигна својот дебитантски гол за тимот при успехот над Германија од 4: 2 во Хамбург.


Сподели на социјалните мрежи
  • gplus

TATKOVINA.INFO