Турскиот претседател Реџеп Ердоган бил на свадбата на германскиот фудбалер Месут Озил во петокот. Озил, кој има турски корени, предизвика критики, откако објави свои фотографии со државниот глава пред Светското првенство минатата година. Тогаш тој се повлече од фудбалот поради „расизам и недостаток на почит“, со кои се судрил во Германија по објавувањето на фотографиите.

30-годишниот играч на Арсенал се ожени во петокот за неговата свршеница, поранешната Мис Турција Амине Ѓулсе во луксузен хотел на брегот на Босфор. Двојката е заедно од 2017 година и ја објави венчавката во јуни 2018 година.

Во март Озил соопшти дека побарал од претседателот Ердоган да му биде кум – дејствие што повторно предизвика критики во Германија. Шефот на кабинетот на канцеларот Ангела Меркел изјави за Билд, дека одлуката на фудбалерот „не тера да жалиме дека направил таков избор, по реакцијата за неговата средба со Ердоган минатата година“.


Сподели на социјалните мрежи
  • gplus

TATKOVINA.INFO