Ние не сме само пријатели со Бугарија, туку станавме сојузници, изјави македонскиот премиер Зоран Заев за БТВ.

„Македонија доби од договорот за добрососедство со Бугарија, а не загуби ништо. Ние зборуваме на јазик што го разбираме. Само заедно можеме да си помогнеме и да одиме напред „, рече Заев.

Македонскиот премиер изрази категорична поддршка за изградбата на Коридорот 8: „Ние имаме потреба од економска поврзаност од Драч преку Скопје за Бугарија“.

Тој рече дека во учебниците веќе не се зборува за „бугарскиот фашистички окупатор“ и дека македонското општество го осудило уништувањето на споменикот на Кајмакчалан, бидејќи тоа предизвикало страдање на Бугарите. „Луѓето во нашата заедничка историја треба да нè поврзат. Кавгите немаат перспектива, туку само сиромаштија. Македонија и Бугарија се искрени пријатели и треба да го градат тоа пријателство „, истакна Заев.

Проектот Скопје 2014 претставува симбол на корупција во нашата земја, рече Заев. Тој потсети дека владата во моментов плаќа стотици милиони евра за овој проект. „Сите земји градат модерни проекти во интерес на општеството, а во Македонија повторно изградија“ барок „за време на тешка финансиска криза. Не ми се допаѓаат сите тие згради во овој стил што се појавија во Скопје „, коментираше македонскиот премиер.

„Македонија е мултиетничка и повеќејазична земја. Признавањето на јазиците е европско право. Ние целосно се разбираме со вас во моментот. Јазикот е да се разбереме“, рече Заев.

Во врска со долготрајниот спор со Грција околу името, Заев рече: „Јас сум политичар кој сака да го реши грчкото прашање за името. Веројатно двете страни ќе мора да направат компромиси „.


Сподели на социјалните мрежи
  • gplus

TATKOVINA.INFO