По неверојатниот успех на светската турнеја во 2016-2017 година, по повод 16-тиот студиски албум The Book of Souls, Iron Maiden повторно тргнуваат на пат во 2018 со серија концерти и фестивалски шоуа во Европа. Светската турнеја Legacy Of The Beast ќе стартува во Талин, Естонија на 26 мај и ќе заврши во O2 Арената во Лондон, на 10 август, соопштија од Софија мјузик Ентерпрајсис.

Целосната листа на датуми за европската турнеја ќе биде објавена на www.ironmaiden.com, со концерти кои се очекува да продолжат во 2019 година.

Концептот на светската турнеја Legacy Of The Beast е инспирирана од мобилната игра и стрипот Maiden. Дизајнот на сцената ќе биде спектакуларен. Таму ќе оживеат неколку различни соединети „света“, а настанот ќе вклучува голем дел од хитовите на групата, како и изненадувања од подоцнежните албуми.

Менаџерот на Iron Maiden, Род Смолуд, рече:

„Како што нашите фанови веќе знаат, откако Брус и Ејдриан се присоединиа одново кон Maiden на почетокот на милениумот, имаме турнеи. Ги подредуваме како за нов албум и само со вечни хитови. Ние тоа го сакаме од многу причини, бидејќи бендот може да ги исполни и новите песни и големите хитови кои емоционално феновите ги исполнуваат нивните желби. Како што рековме, ние ги одржуваме работите живи – не само за феновите, туку и за бендот.

За овој концерт, полн со хитови, решивме да ја базираме темата околу името на Legacy Of The Beast, кое целосно одговара на нашите цели, и ни овозможува да бидеме креативни и да се забавуваме, особено со Еди! Ќе има многу изненадувања. Не сакам да издавам сé во моментов, но работиме на неколку сценски дизајни, одржувајќи го традиционалниот Iron Maiden. Се надеваме дека ќе им дадеме на нашите обожаватели, кои доаѓаат да го видат ова навистина посебно шоу, фантастично искуство „.

Бројните обожаватели на Iron Maiden во Бугарија, ќе можат да ги видат своите идоли во живо за време на HILLS EXCLUSIVE на 22 јули, 2018 година во Пловдив, Гребен канал, 20 часот. Специјалните гости на концертот се финализираат во моментов и ќе бидат објавени наскоро!

Продажбата на билетите започнуваа на 24 ноември (петок) 2017 година. од 11:00 часот. Тие можат да се купат во мрежите на Ticketpro и Iventim, како и на интернет на www.ticketpro.bg и www.eventim.bg.

Билетите за HILLS EXCLUSIVE со IRON MAIDEN ќе бидат

од една ценовна категорија. 70 лева до 31.12.2017; 80 лева до 20.06.2018; 90 лева до 22.07.2018; 100 лева на денот на концертот.


Сподели на социјалните мрежи
  • gplus

TATKOVINA.INFO