Еден ден во крајот на 60-тите години новинарот од „Тајм“ Ричард Кларман зборува со Леонард Бернштајн, легендарниот композитор и диригент на Њујоршката филхармонија.

Елвис Присли – вели Бернштајн – е најголемата културна сила на 20-тиот век. Изненаден Кларман прашува:

– Па Пикасо?

– Не, тоа е Елвис – инсистира Бернштајн. Тој донесе ритам на сè и промени сè – музика, јазик, облека, воопшто нова социјална револуција „.

И многу други нешта, всушност. 40 години по смртта на Присли на 16 август 1977 година, во спалната соба на горниот кат во „Греjсленд“, зградата во Мемфис, револуцијата, на која Бернштајн потсети, продолжува. Со приближно 1 милијарда продадени албуми, тоа е најуспешно продаван соло музички изведувач на сите времиња. Во 2016 година бил четвртата најголем победничка ѕвезда во САД, а пред него се само Мајкл Џексон (кој некогаш имаше врска со ќерката на Присли) карикатуристот Чарлс Шулц и голф играчот Арнолд Палмер.


Сподели на социјалните мрежи
  • gplus

TATKOVINA.INFO