Централниот комитет на опозиционата ВМРО-ДПМНЕ соопшти дека на седница синоќа биле разгледани актуелни политички прашања и се прифатени неколку заклучоци. Во однос на Договорот за пријателство, соработка и добрососедство со Република Бугарија, поголемиот број членови на партијата стигнале до неколку заклучоци објавуваат од таму.

На прво место, ВМРО-ДПМНЕ смета дека е добро да се потпише договор за добрососедство со Бугарија, заради зајакнување на соработката и пријателството меѓу државите. Партијата сепак забележува дека во текот на годините не е постигнат договор за неколку незатворени прашања кои се однесуваат на идентитетот на македонскиот народ. Партиските членови велат дека Скопје сака Софија официјално да се разграничи со тврдењата дека не го признава македонскиот јазик и го смета за дијалект на бугарскиот. Потсетува и за барањето на Бугарија за промена на учебниците по историја во Македонија „, со што де факто македонската историја, историски личности и настани се претстават како дел од историјата на Бугарија“. Според ВМРО-ДПМНЕ, тоа ќе ја избрише историјата на Македонија за идните генерации.

„Барањето на Бугарија во договорот да се посочи дека двете земји имаат заедничка историја, е за да се потврди тезата дека македонската историја е бугарска, што доведува до тврдењето дека Македонците се измислена нација од 1944 година“, посочуваат од опозицијата .

Од партијата истакнуваат уште дека по средбата во Софија и разговорот меѓу премиерите Бојко Борисов и Зоран Заев, содржината на договорот долго време е криен од јавноста, а бугарските медиуми и политичари покажувале видливо задоволство од документот.

„Македонија ја има усвоено позицијата на Бугарија за сите спорни прашања и во текстот никаде не се споменува македонскиот народ“, пишува во соопштението.

„По тој повод пратениците на ВМРО-ДПМНЕ ги дадоа своите конструктивни и добронамерни забелешки кон владата со цел текстот да биде подобрен, но наместо тоа гледаме победник и поразен. Ние нема да го поддржиме овој договор „, велат сопартијците.

„Со овие одредби на овој договор, можеби не веднаш, но по години од неговото потпишување, Македонија ќе се соочи со сериозни проблеми чие решавање ќе биде во нејзин штета“, пишуваат опозиционерите. „ВМРО-ДПМНЕ, во такви услови, не сака да ја споделува одговорноста која владејачките од СДСМ ќе ја имаат пред граѓаните. Потсетуваме дека такви груби попусти кои ќе имаат долгорочни последици, не беа објавени од СДСМ пред изборите, кога ја сакаа поддршката на македонските граѓани.

Партијата повикува Македонците да ја казнат владејачката партија на локалните избори на 15-ти октомври. Оттаму додаваат дека граѓаните не треба да го насочуваат незадоволството кон соседна Бугарија, која, како и секоја друга земја се бори за постигнување на своите интереси, а кон владата на СДСМ.


Сподели на социјалните мрежи
  • gplus

TATKOVINA.INFO