Интегрирањето на Балканот во ЕУ и НАТО е од клучно значење за напредокот на регионот, како и за мирот и стабилноста. Ова се заклучоците од билатералната средба на претседателот на Македонија Ѓорге Иванов со црногорскиот колега Филип Вујановиќ.

Во рамките на состанокот на лидерите од процесот „Брдо – Бриони“ во Словенија, двајцата претседатели разменија мислење за актуелните настани во Македонија и Црна Гора, како и за оние во регионот.

Беа потврдени традиционално блиските политички односи меѓу двете држави и беше изразен интерес за продлабочување на билатералната соработка.

Иванов упати честитки за успехот на Црна Гора со членството во НАТО, како и во однос на процесот на интеграција во ЕУ.

„Успесите на Црна Гора позитивно треба да влијаат на стабилноста во регионот и треба да бидат инспирација за останатите кандидати за членство во НАТО и ЕУ“, истакна македонскиот претседател.

Тој посочи дека една од причините за појава на ретроградни процеси во регионот е недостатокот на посветеност на ЕУ.

На средбата со Вујановиќ присуствуваше и македонскиот министер за надворешни работи Никола Димитров, кој исто така е дел од делегацијата на претседателот Иванов.

Вујановиќ истакна дека одличната соработка во однос на евроатланската интеграција ќе продолжи и во иднина.

„Република Македонија долго чека и треба да го заземе местото кое и припаѓа во НАТО и да го продолжи интегративниот пат во ЕУ“, истакна тој.

Во однос на миграциската криза и предизвиците со кои се соочуваат регионот и Европа, двајцата претседатели се согласија дека е потребно проширување на соработката меѓу разузнавачките служби.


Сподели на социјалните мрежи
  • gplus

TATKOVINA.INFO