Лидерот на Демократската партија на Србите во Република Македонија се закани пред руското издание „Спутник“ дека ќе ги тужи македонските служби за безбедност, бидејќи бил прислушуван нелегално, заедно со Горан Живалjевич /агентот на српските тајни служби, работи како офицер во амбасадата во Скопје – бел.ред./.

Нема како судот да даде дозвола за примена на посебни истражни мерки, бидејќи јас имам сертификат за безбедност /имунитет/, рече Стоиљковиќ и се закани да ги тужи службите, бидејќи биле прислушувани тој, Живалjевич и српскиот новинар Мирослав Лазански.

„Ако прислушувате пратеник и користите специјални разузнавачки средства треба да имате судска одлука. Но, за да добиете дозвола од судот, треба да имате мотив. Не можам да дознаам каков може да биде овој мотив за да бидам избран, бидејќи јас поседувам сертификат за безбедност. Ако нема решение на судот, јас ќе ги судам и ќе сакам надомест“, се закани Стоиљковиќ пред српската редакција на рускиот“ Спутник „.

Само неколку часа пред изјавата на Стоиљковиќ српскиот премиер Александар Вучиќ jа обвини Македонија во срамно однесување, бидејќи распространила делови од прислушувани разговори. Според него, тоа се случило со помош на „една западна служба“.

Спомнуваме дека српското издание „Крик“ за истрагата вчера откри како еден од најдоверливите пратеници на Вучиќ Мирослав Лазански, заедно со српските тајни служби – БИА, е шеф на медиумската пропаганда во корист на поранешниот македонски премиер Груевски, како и на руските интереси во регионот. Весникот се повикува на документи од македонското контраразузнавање. Во „македонското сценарио“ учествуваат уште и службеникот на српската амбасада во Скопје Горан Живалjевич и лидерот на српската партија во Македонија, Иван Стоиљковиќ.


Сподели на социјалните мрежи
  • gplus

TATKOVINA.INFO