Социјалдемократскиот сојуз / СДСМ / на Зоран Заев и Демократската унија за интеграција на Али Ахмети постигнаа конечен договор за формирање на новата македонска влада, но „Беса“ отпадна од коалицијата.

Тоа значи дека владата на Зоран Заев ќе може да смета на поддршката на 62 пратеници во 120-члениот парламент.

Од „Беса“ ја објаснија својата позиција за одбивањето да се дел од владата.

„Постојат неколку причини “ Беса “ да одлучи да не влезе во владата. Најважната е „Тиранската платформа“ и барањата кои се содржани во неа „, објаснуваат оттаму.

„За Зијадин Села од Алиjансата на Албанците и Али Ахмети од ДУИ веќе е јасно дека нема да можат да ги исполнат барањата за редефинирање на државата и воведување на двојазичност, за што е потребно мнозинство од 2/3 и затоа сега“ пеат друга песна „и зборуваат за евроатланска интеграција. Нашата партија остана зад своето барање и посака „Тиранската платформа“ да биде дел од владата – нешто што Зоран Заев не е подготвен да го прифати заради дадените гаранции кон претседателот Ѓорге Иванов.

Другата причина „Беса“ да не прифати да влезе во владата е лошиот избор на министрите, пред се од ДУИ, но и од СДСМ. ДУИ сака старата стока да ја продаде во нова амбалажа и во листата на нови министри ги нема истакнатите службеници, за кои се споменуваше.

Движењето нема да гласа за новата влада, бидејќи го виде составот кој е предложен – тој не гарантира дека ќе бидат спроведени реформи „, станува јасно од изјавата на партискиот водач Билал Касам.

Претседателот на парламентот, Талат Џафери очекува денеска или утре да го добие составот на новата влада. Потоа се очекуваат дводневни дебати и гласање на новиот кабинет во парламентот, што значи дека пред крајот на неделата Зоран Заев ќе биде избран како нов премиер на земјата.


Сподели на социјалните мрежи
  • gplus

TATKOVINA.INFO