Почина големиот британски актер сер Роџер Мур. Тој го одигра цели седум пати легендарниот агент Џејмс Бонд – повеќе од било кој друг актер. Роџер Мур почина на 89-годишна возраст во Швајцарија по „кратка, но дрска“ борба со ракот. Неговиот погреб ќе биде во Монако, соопшти неговото семејство.

Сер Роџер Мур е роден на 14 октомври 1927 година во Стоквел, Јужен Лондон во семејство на полицаец. Првично учи во уметничко училиште и сака да стане уметник.

Неговата кариера на актер започнува како статист. По завршувањето на Кралската академија за драмски уметности учествува во различни драми во Вест Енд, работи исто така во радиото и телевизијата.

Во 1953 година пристигнува во САД и почна да се снима во голем број серии. Најпознатите се „Маверик“ и „Светецот“. Поради учеството во последниот не успева да го одигра првиот Џејмс Бонд во 1962 година

На крајот, тој ја добива улогата на најпознатиот агент во 1972 година и учествува во седум ленти, меѓу кои се и „Живеј, а другите да умрат“, „Човекот со златниот пиштол“, „Муунрејкер“, „Октопуси“ и “ Поглед на долината на смртта „. Се пензионира како Бонд во 1985 година

Роџер Мур е првиот актер кој ја играл улогата на славниот агент кој добива Орден на Британската империја и титулата Командор во март 1999.

Тој е добитник и на голем број филмски награди, меѓу кои „Сатурн“, „Златен глобус“ и „Златна камера“. Во 2007 година добива ѕвезда на Булеварот на славните во Холивуд.


Сподели на социјалните мрежи
  • gplus

TATKOVINA.INFO