Поглаварот на Римокатоличката црква папата Франциск за време на неделното обраќање пред неколку десетици илјади луѓе на плоштадот „Свети Петар“ во Ватикан ги повика верниците да се помолат за Република Македонија.

Според него од големо значење е почитувањето на демократските вредности во општеството.

Тој лично се помоли за побрзо смирување на ситуацијата во Македонија.


Сподели на социјалните мрежи
  • gplus

TATKOVINA.INFO