ВМРО-ДПМНЕ го обвини СДСМ, во обид за државен удар на 27 април, кога беше избран за претседател на парламентот, Талат Џафери. Ова го изјави портпаролот на партијата Владимир Ѓорчев.

„Според ВМРО-ДПМНЕ тоа е прекршување на уставот и на законите во Република Македонија“, рече тој. Ѓорчев цитира голем број закони кои го прават нелегитимен изборот на Џафери.

„Учесниците во овој државен удар треба да сносат одговорност и лидерот на СДСМ Зоран Заев нема право да го обвинува народот за тероризам“, категоричен е портпаролот на ВМРО-ДПМНЕ.


Сподели на социјалните мрежи
  • gplus

TATKOVINA.INFO