Жестоките судири во и околу парламентот на Македонија синоќа се логична последица на длабоката криза со недавањето на мандат за составување на влада од страна на македонскиот претседател Ѓорѓе Иванов, кој претходно оваа година одби да ги натовари новоформираното парламентарно мнозинство на Социјалдемократскиот сојуз на Македонија ( СДСМ) на Зоран Заев и коалициските му албански партии со одговорноста да формираат нова влада во земјата. Тоа е против сите демократски начела, против секаква уставност и законитост во една држава.

Тоа го коментира пред News.bg Мирослав Ризински, еден од креаторите на Бугарскиот културен клуб во Скопје. Тој е роден во македонската престолнина и живеел таму долго време, но со години се населил во Бугарија. Лежел во затвор во Македонија поради опстојуваме на бугарско потекло, како судењето бил политизиран и смислена.

Според него, сето тоа, на што бевме сведоци во парламентот, немаше да се случи без помош на политичката партија ВМРО-ДПМНЕ, која „отворено може да се каже дека го заштитува овие“ патриотски „организации“.

„Вклучително од денешното интервју на актуелниот министер за внатрешни работи разбираме дека во ова сценарио имало целосен бојкот од страна на внатрешни структури во самото министерство за внатрешни работи од луѓе кои се блиски до ВМРО-ДПМНЕ, со тоа што точно кога била ескалацијата во Народното собрание, човекот кој е одговорен за јавната безбедност во Македонија, не можел да биде најден од министерот „, истакна Ризински.

Аналитичарот е убеден дека станува збор за целосен бојкот на полициските органи да воведат ред во и пред парламентот, како и она што се случи вчера, води кон заклучок дека сето било организирано и контролирано од еден центар со цел да се запре на некој начин демократската промена на власта како резултат од новоформираното парламентарно мнозинство.

Мирослав Ризински истакна дека независно од изјавата на Никола Груевски, лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, дека вината за тоа што се случило во парламентот е на СДСМ, паралелно со оваа изјава тој исто така ги повика сите кои учествувале во судирите во парламентот да си ја понесат одговорноста и повика на смирување на атмосферата, така што во моментот (малку по 17 часот по македонско време) атмосферата пред парламентот е мирна.

Запрашан дали зборовите на Груевски, со кои јавно се обидува да ја смирува ситуацијата, додека зад сцената прави сосема друго, не покажуваат една лицемерна политика, Ризински истакна дека цело време долгогодишниот премиер на Македонија спроведува една крајно лицемерна политика, вклучувајќи и во однос на озлогласената „Албанска платформа“, која според него најверојатно е напишана во кабинетот на самиот Груевски, бидејќи таа му носела придобивки токму на него, таа е неговиот најголем адут што зборува и дека најверојатно некои албански политичари играат двојна игра.

Тој потсети дека главен партнер на СДСМ сега е албанскиот Демократска унија за интеграција, кој управуваше 10 години со ВМРО-ДПМНЕ, а „Албанската платформа“ била од корист и за двете партии (ВМРО-ДПМНЕ и Демократската унија за интеграција).

Според него „Албанската платформа“ разиграла една регионална игра од страна на премиерот на Албанија, Еди Рама, премиерот на Косово, Хашим Тачи, изјави од Белград, како според него горе-долу се отцрта на која оска целата оваа претстава е од корист, а токму на оние сили, кои не сакаат брзо вклучување на Западен Балкан кон Европската унија и НАТО и негова стабилизација и постојано држење на регионот во меѓуетнички конфликти преку кои гледаат евентуално можност за прекројување на границите во регионот.

На прашањето кои сили оглед дали не навестува за Русија, Мирослав Ризински посочи дека освен стандардната улога на Москва, секоја една од регионалните сили (Турција, Грција, Србија, Албанија и т. н.) има некаква улога во оваа игра .

Експертот е убеден дека САД играат стабилизирачка улога во регионот, иако се тврди дека токму тие се силата која го поддржува создавањето на Голема Албанија.

Според него, Зоран Заев и СДСМ играат стабилизирачка улога во Македонија, бидејќи инсистираат за нормално функционирачки парламент, ги поддржуваат демократските процедури и стабилизирањето на главните институции.

Ризински е убеден дека отсега па натаму со напорите и притисокот на ЕУ и САД, сепак, ќе се дојде до промена на власта во Скопје, бидејќи друг излез од кризата не може да има.

Во однос на положбата на Бугарите во Македонија аналитичарот посочи дека треба да се инсистира претежно во југозападниот сосед да има една нормална функционална демократија за сите граѓани на земјата и дури тогаш да постои почитување на правата и интересите на нашите сонародници и тие да бидат комплетен дел од таа држава.

Статијата публикувана на 28.04.2017 во оригинал може да ја прочитате тука.

 


Сподели на социјалните мрежи
  • gplus

TATKOVINA.INFO