Кршење на покривот над петтата турбина на Пензенската ТЕЦ доведе до експлозија, што доведе до смртта на еден човек, соопшти регионалната управа на Федералната служба за безбедност (ФСС).

Експлозијата на гас-воздух уништи покривна метална конструкција со површина 6000 кв.м.

Според податоците на Министерството за енергетика за корисниците на Пензенската ТЕЦ нема проблеми.

Нема информации за други жртви.


Сподели на социјалните мрежи
  • gplus

TATKOVINA.INFO