Поранешниот американски државен секретар од демократската партија Медлин Олбрајт изрази подготвеност да прифати исламот во знак на протест против „стврднувањето“ на имиграционата политика.

„Бев воспитана како католик, потоа се движив кон епископалната Црква, а потоа дознав дека моето семејство е со еврејска вера.“ Подготвена сум да прифаќам исламот од солидарност. Добредојдовте, бегалци!“, рече Олбрајт.

Таа истакна дека „Америка мора да остане слободна за луѓето од секоја вера и секакво потекло“.

Трамп потпиша декрет за стврднување на имиграционата политика и зајакнување на граничната контрола. Во текот на предизборната кампања на Трамп Олбрајт повеќепати го подложи на остра критика. Таа изјави дека милијардерот нанесува штета на САД дури и само со учество во изборите.


Сподели на социјалните мрежи
  • gplus

TATKOVINA.INFO