Односите меѓу Европа и САД ќе бидат една од главните теми кои ќе се дискутират на 53-та Минхенската конференција за безбедност, која ќе се одржи во баварската престолнина од 17 до 19 февруари.

Според шефот на форумот Волфганг Ишингер во настанот ќе учествуваат околу 500 политичари, претставници на бизнис и научни кругови, правобранителски организации од целиот свет. „Само неколку недели по инаугурацијата на новиот претседател на САД форумот дава можност заедно да разговараат за тоа како Европа и САД ќе можат да соработуваат и во иднина во свет со зголемени се како број предизвици“.

Освен тоа меѓу темите на дискусија ќе бидат односите меѓу Русија и Западот, украинската криза, соработката на земјите од ЕУ во областа на безбедноста и одбраната, ситуацијата на Блискиот Исток, борбата против меѓународниот тероризам, ситуацијата на Корејскиот полуостров и т. н.


Сподели на социјалните мрежи
  • gplus

TATKOVINA.INFO