Романија jа одбила струјата која Бугарија побарала во неделата поради влошените зимски услови, соопштија романските медиуми. „Свесни за чувствителната ситуација во која може да се покажеме во Романија, ние не се ангажирааме со тоа и им рековме дека не можеме да помогнеме“, изјави романскиот министер за енергетика Флориан-Тома Петку по седницата во Министерството.

Поради тешката зима потрошувачката струја во Романија се зголемила. Во Букурешт и во речиси сите окрузи на Романија е прогласен портокалов код на опасност поради студот.


Сподели на социјалните мрежи
  • gplus

TATKOVINA.INFO