Барак Обама jа затвора книгата на своето претседателство во вторникот со проштален говор во Чикаго, со кој ќе се обиде да ги охрабри своите поддржувачи по шокантната победа на Доналд Трамп.

Последното патување на Обама со Air Force One е на место, каде тој ќе се сврти кон публиката не далеку од местото каде што тој го презеде претседателството пред осум години. Негови приврзаници – многу африкански Американци – покрај студеното зима во Чикаго бараат бесплатни билети за настанот, кои сега се продаваат за повеќе од 1000 долари парче на Craigslist.

На настанот ќе присуствуваат првата дама Мишел Обама, потпретседателот Џо Бајден и неговата сопруга Џил Бајден.

Патувањето на Обама требаше да биде сентиментално патување назад во времето, ако не беше шамарот во средината на преносот на претседателската функција. Трамп презеде строги мерки, вети дека ќе го избрише наследството на Обама и упатува лични навреди лево и десно.

Обама, чиј рејтинг на одобрување е околу 55%, се надева да ги подготви демократите за нови битки.


Сподели на социјалните мрежи
  • gplus

TATKOVINA.INFO