Судири со полицијата го одбележаа првиот ден од 2017 година во североисточниот полски град Елк. Локалните жители се побуниле поради убиството на 21-годишен полјак, извршено од четворица странци.

„Уапсени се четворица странци по убиството“, извршено во саботата против неделата, најави за АФП портпаролот на локалната полиција Агата Куликовска.

Таа одби да ја прецизира националноста на странците. Според новинската агенција ПАП тоа се државјани на Тунис, Мароко и Алжир, сите работат во бар за ќебапи бар Елк.

5225994Според извештаите на медиумите  тие реагирале брутално на фрлена кон барот петарда од младиот полјак. Младиот маж починал од нанесените му две прободни рани.

Неколку стотици луѓе од Елк, некои вооружени со камени плочи и фоерверки, се собраа во неделата попладне пред барот „Принс кабап“ (Prince Kebab). Тие фрлаа предмети, скршија прозорци и опрема и упатуваа расистички забелешки.

Потоа демонстрантите ја нападнаа полицијата, која интервенираше.

„Уапсени се 21 лица, најагресивните. Пристигна засилување, сега ситуацијата е мирна“, рече Куликовска.

Градоначалникот ги повика „за спокојство и почит кон жртвувата на трагедијата“, пишува АФП.

Елк е град во североисточна Полска, Варминско-Мазурско војводство. Административен центар е на Елшки округот, како и на селската Елшкиот округ. Самиот град е формиран во самостојна градска општина


Сподели на социјалните мрежи
  • gplus

TATKOVINA.INFO