Албанската полиција го задржа 30-годишниот косовски терорист Енос Беголи.

Министерството за внатрешни работи во Тирана прецизира дека Беголи е уапсен на граничниот премин Морина при обид да влезе во земјата од Косово.

Против него има издадена меѓународна потерница за апсење поради неговото учество во армијата на Исламската држава во Сирија

Терористот има и четиригодишна пресуд и од Основниот суд во Приштина.

Беголи, кој е оженет за Французинка, во 2013 година се вклучува во редовите на ИД во Сирија.


Сподели на социјалните мрежи
  • gplus

TATKOVINA.INFO