Неговата Светост Бугарскиот патријарх Неофит ги предводеше  Празничните  вечерна и утринска за Бадник, пренесе репортер на БГНЕС.

Празничната утринско  беше отслужена во патријаршиската катедрала „Св. Александар Невски“ во сослужение со архиереи на БПЦ и стполично  свештенство.

Десетици мирјани дојдоа во храм-споменикот  „Св. Александар Невски „на Бадник пред да ги заземат своите места на празничната семејна трпеза.

Луѓето запалија свеќа и се помолија за здравје и благосостојба за себе и за своите најблиски, додека патријарх Неофит ј водеше вечерната богослужба.


Сподели на социјалните мрежи
  • gplus

TATKOVINA.INFO