Турскиот претседател Реџеп Ердоган има намера да разговара за создавање на зони за безбедност во Сирија со новоизбраниот американски претседател Доналд Трамп. Тоа го изјави самиот тој за време на искажување  од Истанбул.

„Ние треба да создадеме во Сирија зона, слободна од терористи зона за безбедност,  и дури зона без летови. По 20 јануари во САД започнува со  работа новото раководство. Со него ќе се разговара тоа „, рече турскиот државен глава.

Претходно денеска тој изјави дека „ако не ни се даде  шанса да создадеме зони за безбедност, тогаш заканата во однос на нашите провинции,кои  се граничат со Сирија – Газиантеп, Шанлјурфа, Килис, останува“. Според Ердоган Анкара нема да дозволи создавање во северните делови на Сирија на „посебна држава“, мислејќи на  автономни курдски територии.


Сподели на социјалните мрежи
  • gplus

TATKOVINA.INFO